Raimo Randmäe, Äripäev 12.mai 2004 |

Epokatted koosnevad liimjast epoksiivaigust ja taluvad hästi koormust, sest kruntepo imendub betoonpinda – see on üks põhjuseid, mis teeb selle põrandakatte asendamatuks tööstustes. Betooni pealispind muutub tugevamaks ja järgnevad epokihid moodustuvad lõpuks betooniga ühtse terviku. Mida paksem on epokiht, seda tugevam ja kauakestvam on põrand. Tugevalt koormatavad põrandad peaksid olema vähemalt 2 mm-se epokattega, hea löögitaluvuse annavad üle 4 mm katted. Sageli paigutatakse ühte ruumi erineva paksusega kihte sõltuvalt põranda koormusest. Kui põrandad on juba löökide või tugeva koormuse tõttu viga saanud, on neid kerge parandada.

Kivistunud epo moodustab vee- ja õlikindla katte. Epo ei ole poorne materjal, seega ei imendu põrandasse vedelikud, õlid ega rasvad. Põrandad saab puhtaks pesta ka siis, kui viimaseid seal pikka aega olnud. Üldiselt taluvadki epopõrandad hästi olmekeemiat, lühiajaliselt isegi tugevamaid keemilisi ühendeid. Kõik epokatted on kergesti puhastatavad – pole ju vuuke, mis mustust korjaksid ja imaksid. Praktika on kinnitanud, et rull- ja plaatmaterjalidel jäävad just vuugid nõrgaks kohaks. Vuukidesse tekkivad mikropraod lasevad ajapikku suurenedes vett läbi.

Põranda siledus- või karedusastet saab muuta. Kohtades, kus põrandal on palju vett, õli või rasva (nt tööstustes), on mittelibisev pind vajalik. Tuleb siiski meeles pidada, et karedamate pindade puhastamine on keerulisem. Elektroonikatööstuses, laboratooriumites, operatsioonisaalides kasutatakse lisaks veel ka antistaatilisi katteid, et tagada aparatuuride täpne töö.

Epo- ja polüuretaankatete paigaldamine on kiire: 300-1000 m” suuruste pindade katmine võtab aega 2-3 päeva. Väiksemaid töid saab teha ühe päevaga. Paigaldamine peab tingimata olema professionaalne. Tellides epopõrandatöid, tuleb tutvuda ehitusettevõte taustaga: kas on olemas vastav väljaõpe ja praktiline kogemus, võimalusel tutvuda tehtud tööde kvaliteediga.

Epopõrandakatted ei ole enam ammu ainult tööstuses kasutatavad, neid soovitaksegi ühiskondlikesse ruumidesse ja kodudesse – puistehelvestega luuakse ka mustreid. Ka erineva väljanägemisega terakivid annavad sisekujundajatele uusi võimalusi. Õigesti paigaldatuna kestavad visuaalselt kenad põrandad aastakümneid.

Tutvu tootevalikuga