Äripäev 5.10.2009 |
Epopõrand-R juhataja Raimo Randmäe usub, et niisketes ruumides ning tehnilist sorti kohtades nagu näiteks garaažid, on epopõrandatel kindel eelis teiste põrandakattematerjalide ees. Samuti on epopõrandad sobilikud eluruumidesse, kus saab epomassist soovi korral kujundada vägagi uhkeid ning mitmevärvilise mustriga disainpõrandaid. “Soovitame epokatet kindlasti vannitubadesse, sauna, vabaajaruumidesse ja garaažidesse. Aga oleme epot pannud ka elutubadesse ja teinud väga modernseid põrandaid,” rääkis Randmäe, kelle sõnul sobivad epopõrandad pea igale poole.
Arvamuse nagu keemilistest komponentidest kokkusegatav põrandamass tervisele hiljem halvasti mõjuda võiks, lükkab Randmäe veendunult ümber. “Kõik need tooted on vastavad testid läbi teinud ning neid poleks võimalik turustada, kui need ei vastaks tervisekaitse nõuetele. Paigaldamisjärgselt peaks 24 tundi olema piisav, et sealt enam midagi ei lenduks. Ka toiduainetetööstuses on põrandatel epokatted ning nende tervislikkust on kontrollitud,” rääkis Randmäe.
Põrandasegusid on kahte tüüpi. Võib kasutada ühevärvilist isevalguvat segu ning epo-liivamassi, mis ühtlasi toimib hea hüdroisolatsioonina ja talub hästi temperatuuride vaheldumist. Üks epo-liivamassi pluss on see, et ta juhib teistest materjalidest paremini põrandakütet, kuna liivad ja epo ise on oma olemuselt lähedased betoonile.
Epokihi paigaldamine põrandale käib kiiresti. Seda aga tingimusel, et põrandat paigaldaks inimene, kellel on selleks spetsiaalne väljaõpe. “Tegemist on kahekomponentse aktiivse ainega, mis tuleb kohapeal kokku segada. Kuna segamise ja töötlemise aeg on kokku umbes 20 minutit, siis peavad olema õiged töövõtted ja tööriistad käeparast,” ütles Randmäe.
Väga suurt nõudlust epopõrandate järele ei ole Randmäe eratarbijate osas viimastel aastatel täheldanud. Seda eelkõige põhjusel, mis puudutab paigaldamise keerukust. “Tavaline on see, et ehitaja saab objekti kätte ja tahab otsast otsani kõike ise teha, mitte näiteks põrandapaigaldust sisse osta. Kuna plaatimise ja PVC-katete panemisega saavad töömehed ka ise hakkama, siis pigem mängitakse ideed ümber materjalidele, mida ise osatakse panna,” rääkis Randmäe.
Eramute puhul, kus epopõrandad on paigaldatud eluruumidesse, on Randmäe kogemuses reeglina tegemist olnud sisearhitekti nägemusega, kus sellised põrandakattematerjalid juba projektis ette on nähtud.Epokatete eluiga on Randmäe sõnul väga pikk. “Selle tingib see, et tegemist on lauskattega, millel ei ole ei vuuke ega ka pragusid. Kui epopõrand korra on paigaldatud, võib eeldada, et eramajas, kus põrandal on normaalne koormus, kestab see sama kaua kui maja ise,” arvas Randmäe.Mittesihtotstarbelise kasutuse korral võib epopõrand, nagu iga teinegi, kahjustada saada, kuid üldises plaanis kannatab epopõrand mehhaanilist kulumist ja erinevaid temperatuure teistest materjalidest paremini.Epopõranda hind sõltub konkreetselt töömahust, mida arvestatakse ruutmeetrites. Samuti katte tüübist – mida paksem kate, seda rohkem kulub ka materjali ning seda kallimaks põrand kokkuvõttes kujuneb.

Küsi pakkumist