Laialdaselt tootmishoonete põrandate katmiseks kasutav epopõrand sobib ka eramu vannituppa ning abiruumidesse. Küsimustele vastab Epopõrand-R OÜ juhataja Raimo Randmäe.

Milliseid epopõrandaid saab kasutada eramutes ja kõrvalhoonetes?

Kodu, mille kujundamisel on mõeldud kõigi peale, tähendab universaalseid lahendusi. Üheks selliseks on põrandate epokate.

Epokatete paigaldamine eramutesse suureneb iga aastaga. Populaarsuse põhjuseks on hea vastupidavus ja väikesed hoolduskulud.

Millistesse ruumidesse võib epopõrandaid paigaldada?

Valikul tuleb mõelda paljudele asjaoludele. Neist olulisimad on ruumi otstarve ja sellest lähtuvalt põranda kasutamistingimused.

Sobilikumad kohad on garaažid, katlaruumid, kuurid ja panipaigad. Nendes ruumides ongi epokate kõige parem valik. Samuti ka nn märjad ruumid: saunad, vannitoad, WCd.

Viimastel aastatel oleme paigaldanud katteid ka eluruumidesse. Samuti võib katta väljaspool hoonet olevaid betoonpindu. Nii saab anda rõdudele, terassidele ja treppidele ilmastikukindla kaitse.

Epopõranda plussid ja miinused?

Kõik epo- ja polüuretaankatted on kergesti puhastatavad. Põrandatel pole vuuke, mis korjaks ja imaks mustust. Seina ja põranda ühendust saab viimistleda ümara põrandaliistuga. See hõlbustab puhastamist ning takistab mustuse ja vee pääsemist seina ja põranda vahele.

Epo- ja polüuretaankatetel on võimalik valida pinna siledus- või karedusaste vastavalt vajadusele. Kohtades, kus põrandal on palju vett on vaja mittelibisevat pinda. Muudes kohtades karestatakse pinda vastavalt vajadusele. Peab arvestama asjaoluga, et karedamate pindade puhastamine on keerulisem kui sileda viimistlusega põrandatel.

Kõik epokatted on hea koormustaluvusega. Eelduse selleks annab kruntepo imendumine betoonpinda. See muudab betooni pealispinna tugevamaks ja järgmised paigaldatavad epokihid moodustuvad lõpuks betooniga ühtse terviku. Mida paksem on epokiht, seda tugevam ja kauakestvam on põrand.

Tugevalt koormatavad põrandad peaksid olema vähemalt 2 mm paksuse epokattega. Hea löögitaluvuse annavad aga üle 4 mm epo- ja polüuretaankatted. Kivistunud epo moodustab vee- ja õlikindla katte. Epopõrandad on monoliitsed, seetõttu on soojapaisumine ja -kahanemine ühtlane.

Praktika on kinnitanud, et rull- ja plaatmaterjalidel jäävad nõrgaks kohaks just vuugid. Vuukidesse tekivad mikropraod, mis ajapikku suurenedes lasevad vett läbi. Vesi pääseb katte alla ja muudab põranda kasutuskõlbmatuks.

Väikeseks miinuseks on mõnede toodete paigaldamisel tekkiv tugev lõhn, mis kaob aga kivistumise jooksul kiiresti.

Hilisem hooldus ja kasutusmugavus?

Sobilikumad kohad on gaaraažid, katlaruumid, kuurid ja panipaigad. Nendes ruumides on epokate kõige parem valik.

Kivistunud epo moodustab vee- ja õlikindla katte. Epo ei ole poorne, seega ei imendu põrandasse vedelikud, õlid ja rasvad. Põrandad saab puhtaks pesta ka siis, kui seal on pikka aega olnud õlisid või rasvu. Pesuaine- ja olmekeemiataluvus on väga hea. Lühiajaliselt taluvad epopõrandad ka tugevamaid keemilisi ühendeid.

Kui lihtne või raske on paigaldada epokatteid?

Epo- ja polüuretaantooted nõuavad professionaalset paigaldust. Kuna enamiku toodete paigaldusaeg on lühike, 20-30 min, ning seejuures tuleb kasutada mitmeid komponente ja tooteid, siis ettevalmistust omamata võib lõpptulemus jääda oodatust kehvemaks või ebaõnnestuda.

Ajaliselt on epo- ja polüuretaankatete paigaldamine kiire, pindade katmine võtab aega 2-3 päeva. Väiksemaid töid on vajadusel võimalik teha ka ühe päevaga. Tootjagarantii saavad edasi anda vaid volitatud paigaldajad.

Epopõrandatöid tellides tuleks tutvuda ehitusettevõte taustaga – kas tal on ikka vastav väljaõpe ja praktiline kogemus katete paigaldamisel? Võimalusel tasuks tutvuda varem tehtud tööde kvaliteediga.

Õigesti valitud epo- ja polüuretaankatted, mis vastavad esitatud nõudmistele, kestavad aastakümneid.

Hind sõltub materjalist

Garaažipõrandatele sobib isetasanduv epomass kihi paksusega 1-2 mm. Sellele võib lisada ka värvihelbe ja epolaki kihi. Hind jääb vahemikku 300-500 kr/m2.

Kes soovib tugevamat katet, võib valida epo-liivamassi, mida saab teha looduslikust graniidist või värvitud liivast. Kihi paksus 4 mm ja hind alates 600 kr/m2.

Puhkeruumides, vannitubades, verandadel võidab populaarsust epo-terakivi kate. Valida saab mitmesuguste looduskivide ja toonitud terakivide seast. Kivid on tera suurusega 2-3 mm kuni 4-6 mm. Põrandad kihi paksusega 6-12 mm, hinnad vahemikus 800-1200 kr/m2 (hindadele lisandub käibemaks).

Raimo Randmäe, Äripäev

Tutvu tootevalikuga